FREN je, u saradnji sa UNDP-om, sproveo istraživanje “Položaj ranjivih grupa na tržištu rada”. Prvi deo studije obuhvata ocenu ranjivih grupa na osnovu njihovih socio-demografskih karakteristika i ispodprosečnog učinka na tržištu rada. Učinak na tržištu rada je meren pomoću sledećih indikatora: stope nezaposlenosti, stope zaposlenosti, stope participacije, ali i pomoću indikatora koji određuju kvalitet zaposlenosti i nezaposlenosti, kao što su nivo ranjive zaposlenosti i udeo dugoročno nezaposlenih u ukupnom broju nezaposlenih. Ovi opšti indikatori se kasnije dalje analiziraju za svaku grupu, posebno po godinama, polu i nivou obrazovanja kako bi se analizirali rizici sa kojima se svaki član grupe suočava.
Nakon identifikovanja statusa ranjivih grupa na tržištu rada, studija se bavi ocenom efekata globalne ekonomske krize na ove grupe i razvojem preporuka za ekonomsku politiku. Imajući u vidu finansijska ograničenja sa kojima je suočen budžet Republike Srbije, ovaj deo studije posebno dobija na važnosti. U vremenima ekonomske krize nema dovoljno prostora za povećanje resursa namenjenih za aktivne i pasivne politike tržišta rada. Zbog toga je naročito važno da se ovi ograničeni resursi usmere u aktivnosti sa najvećom stopom prinosa, odnosno tamo gde koristi od programa višestruko nadmašuju troškove. FREN-ov projekat daje značajan doprinos u definisanju ovih aktivnosti.
Po završetku druge verzije izveštaja „Položaj ranjivih grupa na tržištu rada Srbije“ organizovana je konferencija gde su predstavljeni osnovni nalazi i preporuke za poboljšanje položaja ranjivih grupa na tržištu rada. Konferencija je organizovana 11. februara 2010. godine. Konferenciji su prisustvovali predstavnici relevantnih ministarstava, međunarodnih i nevladinih organizacija, predstavnici UNDP, kao i domaći i međunarodni ekspeti. Veoma korisni komentari i sugestije sa konferencije uključene su u finalnu verziju izveštaja. Studija je publikovana u junu 2010. godine od strane UNDP u 500 primeraka. FREN je distribuirao studiju relevatnim ministarstvima, međunarodnim organizacijama, naučnim institutima, nevladinim organizacijama, kao i domaćim i međunarodnim ekspertima iz oblasti tržišta rada i socijalne politike.
Štampanje publikacije omogućeno je uz finansijsku podršku Evropske unije kroz projekat koji je Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) implementirao u Srbiji.